SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7517301
*
nr 751 7301
Bestickuppsättning
cirka 45-del, nysilver, Gense
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2012
kl 19:47:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 10:32:36
1
100 kr
1/4 17:59:13
2
150 kr
2/4 11:20:59
3
200 kr
2/4 19:00:14
2
250 kr
2/4 19:29:17
3
300 kr
2/4 19:39:50
4
Vinnande bud
2/4 19:42:44
3
400 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning gense matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25
*
Bestickuppsättning
nr 751 7301
Bestickuppsättning
cirka 45-del, nysilver, Gense
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/4 10:32:36 | 1 | 100 kr |
1/4 17:59:13 | 2 | 150 kr |
2/4 11:20:59 | 3 | 200 kr |
2/4 19:00:14 | 2 | 250 kr |
2/4 19:29:17 | 3 | 300 kr |
2/4 19:39:50 | 4 | Vinnande bud |
2/4 19:42:44 | 3 | 400 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning gense matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:09 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:37 -
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25